Open Install

Sve teme koje su usko vezane uz otvoreni kôd, smiju se parkirati ovdje.
Luka
Smallest prime number bigger than 20: 23

Re: Open Install

Post by Luka » Fri Oct 16, 2009 3:22 pm

Tracer wrote:Kada smo mi razgovarali o tome da program (instalacija) neće imati selfextracting exe?
Ne sjećam se, mislio sam da smo to prešutno dogovorili. :S
Tracer wrote:I zašto bi uopće bio potreban skirptni jezik? S kojom svrhom? Zašto bi to uopće bio nedostatak?? Sve će se moći napraviti bez ikakvih skripti, brzo i jednostavno. To i jest smisao ovakvog jednog programa čija bi primjena trebala bila jednostavna, a ne da uz njega još moraš učiti i njegov skriptni jezik.
Skriptni jezik je koristan dodatak, svi alati s kojima sam radio su ga posjedovali. Općenito proširuje broj stanadrnih mogućnosti. *
Tracer wrote:Uostalom, ti bi trebao biti u timu koji će razvijati manager aplikaciju pa bi ti i tvoj tim trebali i napraviti selextracting exe, a i skriptu već ako želite.
"Moj tim" se nekoliko puta raspao. Skriptni interpretator bi dijelom bio i u manager i u klijent aplikaciji. *
Tracer wrote:Štoviše, od same najave i pokretanja projekta (prije skoro 7 mjeseci) niste napisali niti jednu liniju coda, pa niti napravili barem sučelje za manager aplikaciju a već nizate kritike i nedostatke na tuđi rad. (...)
Nisam komentirao tuđi rad, nego rekao činjenično stanje.

Što se tiće mog rada, dogovorili smo se da će manager aplikacija biti rađena nakon što izradiš klijent aplikaciju. Također mislim da je ovo netko nedavno spomenuo na forumu od projekta.

* - već sam rekao, ali ponavljam: aplikacija je kao takva u redu, ne smatram to velikim nedostatkom. Ali da ima te funkcije, definitivno bi bila naprednija.
  • You know your project is in trouble when..
    ...when you wonder if you could optimize your fps counter function in order to gain extra fps...
    ...and you double your fps doing so.

Tracer

Post by Tracer » Fri Oct 16, 2009 3:40 pm

Izgleda da smo se mi puno toga prešutno dogovorili jer ja nisam ništa rekao niti za selfextracting exe a niti za vrijeme počinjanja izrade manager aplikacije. Zapravo, sve sam prepustio da ti odrediš, ali kako stvari stoje to nikako da će krenuti. Uostalom, zašto ja baš moram sve završiti da bi se krenula raditi manager aplikacija? Ja ionako moram dotjerati samo sitnice a aplikacija sada funkcionira u svim bitnim dijelovima. Već sam napisao što se već sada može raditi na manager aplikaciji, a vidio si da je i *street* zainteresiran da bi radio na toj aplikaciji, a možda i DragonSoul pošto i on radi u C# i nema razloga čekati i otezati.

A što se tiče tog skriptnog dijela nisi niti to nikada spomenuo, barem u tom kontekstu da je to baš toliko utjecajno na kvalitetu. Evo, slobodno mi napiši ili kopiraj primjer neke skripte pa da i ja vidim što točno je to što bi skripta mogla a da se ne bi moglo definirati kao sastavni dio neke normalne instalacije programskim putem. Čak mi je i svejedno. Slobodno napravite vlastiti interpreter i skriptu pa ćemo ugraditi. Nema ništa protiv. Možda i ovdje za taj dio bude zainteresiranih pa ispadne zanimljivo.

Luka

Post by Luka » Fri Oct 16, 2009 4:11 pm

Tracer wrote:niti za vrijeme počinjanja izrade manager aplikacije
Ja sam te, iz nekog posta, shvatio kako ćemo početi kad završiš klijent, kad su definirani ulazi.
Tracer wrote:A što se tiče tog skriptnog dijela nisi niti to nikada spomenuo, barem u tom kontekstu da je to baš toliko utjecajno na kvalitetu.
Nisam, niti mislim da je potrebno (barem za početak). Inače, ako bude zainteresiranih, taj dio bi definitivno bio najzanimljiviji za izraditi.
  • You know your project is in trouble when..
    ...when you wonder if you could optimize your fps counter function in order to gain extra fps...
    ...and you double your fps doing so.

Tracer

Post by Tracer » Sun Jan 24, 2010 8:55 pm

Evo i nove verzije:

Open Install Client (Release Candidate)

- Kompletna unicode podrška za strane jezike i znakove
- Detekcija, download i instalacija .NET frameworka za x86 i x64 platforme (v1.0 samo detekcija)
- Kompletan redizajn sučelja TMS Smooth komponentama
- Dodan izbor stranog jezika u listi prije instalacije
- Prijevod kompletnog sučelja na odabrani jezik (osim njemačkog, što se očekuje uskoro)
- Dodan Norveški jezik
- Ugovor o korištenju (License Agreement) na odabranom jeziku ili uklanjanje ugovora
- Mogućnost pokretanja aplikacije nakon instalacije
- U Add/remove listi dodano: Publisher info, size info, version info i ikona
- Odstranjen pozadinski prozor (stilski zastario)
- Uklonjen sitni bug prilikom pretrage mapa gumbom browse

TODO:
Stilski urediti uninstall.

Klijent aplikacija je skoro pa gotova. Sada ju treba samo detaljno testirati :)

Rađeno u C++ Builderu 2010.

http://www.box.net/shared/3xyg2e9g21" onclick="window.open(this.href);return false;

bytespiller
DB Contest Winner '09

Post by bytespiller » Sun Jan 24, 2010 9:05 pm

Sounds good! :tup:

Tracer

Open Install Client (Release Candidate 2)

Post by Tracer » Wed Mar 17, 2010 12:48 pm

I konačno, ovo bi trebala biti krajnja testna verzija tj. Open Install Client 1.0 ukoliko nakon testiranja se ustanovi da aplikacija nema nikakvih ozbiljnijih bugova i grešaka u radu.

Open Install Client (Release Candidate 2)

- Dodani neki grafički elementi
- Njemački jezik kompletno implementiran u aplikaciju
- Setup se pokreće samo uz admin ovlasti (iz niza razloga..)
- Popravljen bug glede detekcije .NET frameworka
- Popravljen bug koji javlja grešku prilikom deinstalacije
- Niz sitnih prepravki i poboljšanja

http://www.box.net/shared/4rb93ercdu" onclick="window.open(this.href);return false;

U pravilu, ovo bi bilo to što se tiče prve verzije Open Install-a. U sljedećim verzijama će se napraviti sljedeće:

- Kompletni Vista dijalozi s emulacijom na XP-u i niže
- Kompresija setup-a u self-extracting EXE
- Vlastiti skriptni jezik umjesto baze
- Razni načini kompresije
- Dodavanje zaštite pomoću custom key-generatora i serial key generatora
itd itd..

Cilj prve verzije Open Install Client-a jest da ponudi onu osnovnu funkcionalnost potrebnu za instalaciju nekog programa, a to je dekompresija datoteka u odabranu lokaciju, izrada shortcutova, pokretanje programa nakon instalacije, mogućnost popravljanja instalacije, deinstalacijski proces, detekcija već postojeće instalacije, više-jezično sučelje, detekcija i instalacija .NET frameworka itd itd.. A za ostale verzije koje će se pojavljivati naknadno će se implementirati i dodavati nove stvari koje će tek olakšati ove postojeće feature, dok sve ono što je zapravo bitno je sada ovdje.

Molim da sada maksimalno testirate ovu RC 2 verziju, te ako u njoj ne bude nikakvih ključnih grešaka onda ćemo ju do kraja ovog mjeseca proglasiti verzijom 1.0, a tada prelazimo na Open Install Manager.

Sada možete već napraviti i vlastiti setup tako da izmjenite sadržaj datoteke setup.conf (pomoću MS Accessa) i da instalacijske datoteke nekim od besplatnih alata kompresirate kao datoteku data.cab.
Last edited by Tracer on Wed Mar 17, 2010 4:23 pm, edited 1 time in total.

Denis
Sajentist on djuti!

Post by Denis » Wed Mar 17, 2010 2:09 pm

Ajd super da ste njemački uspjeli riješit, ja sam ostao bez vremena potpuno, vidiš da ni anketu na portalu nisam 2 mjeseca promjenio :oops:
Ugl, sviđaju mi se izmjene u changelogu, budem još testirao jednom prilikom (ovaj vikend i hope)...

Tracer

Post by Tracer » Mon May 24, 2010 12:59 pm

Klijent verzija aplikacija je završena i spremna na upotrebu. Možda u nekim dijelovima izgleda drukčije nego standardne instalacijske procedure, no vjerujem da će poslužiti za većinu malih i srednje složenih instalacija.

Features:
- Više-jezično sučelje (CRO, ENG, GER, NORV)
- Vista dijalozi (emucija na windowsima xp)
- Kompletna unicode podrška
- Detekcija, download i instalacija .NET frameworka za x86 i x64 platforme (v1.0 samo detekcija)
- Detekcija prijašnje instalacije iste aplikacije (repair, remove)
- Ugovor o korištenju (License Agreement) na odabranom jeziku ili uklanjanje ugovora
- Mogućnost instalacije za trenutnog ili sve korisnike sustava
- Kreiranje prečica na desktopu i u start menu/programs
- Pokretanje instalirane aplikacije nakon instalacije
- Resetiranje računala
- Opis instalirane aplikacije u Add/remove programs listi
- Deinstalacija (setup ili add/remove programs lista)
itd itd...

Program sam napravio u najboljoj namjeri ali ipak se moram ograditi od bilo kakve eventualne štete koju bi mogli prouzročiti korištenjem ove aplikacije. Aplikacija je testirana i trenutno nisam našao nikakve bugove (što ne znači da ih uopće nema). Ako primjetite nešto slobodno javite, a isto tako javite ako imate prijedloge za poboljšanje.

Pošto tim za izradu manager aplikacije nije više aktivan i nema ih po foruma opisati ću vam ručno kako možete modificirati setup aplikaciju:

1. U MS Accessu otvorite setup.conf datoteku. U tablici TConf definirate osnovne informacije o instalaciji (ime, verzija, publisher..), pa čak i slike koje će biti u welcome screenu i headeru instalacije.
2. U tablicama TDesktopShortcuts i TStartMenuShortcuts stavljate popis aplikacija za koje želite napraviti prečice(shortcut) na desktopu ili start meniju.
3. U tablici TDotNetFrameworkDetection označite koje .NET framework biblioteke želite provjeriti prije instalacije. Ukoliko nekih od njih ne bude setup će ih odmah downloadati s interneta i pokrenuti instalaciju.
4. Dodatne prijevode je moguće staviti u tablici TTranslation, gdje ujedno definirate i License Agreement datoteku za pojedini jezik.
5. Potrebno je kreirati CAB arhivu pod nazivom data.cab. U toj arhivi bi trebale biti sve datoteke koje će setup instalirati. Za to možete koristiti besplatne alate poput Cab Maker 2.0 (http://www.brothersoft.com/cab-maker-71732.html" onclick="window.open(this.href);return false;).
6. I to je to.. veselje može početi :)

Inače, ovi svi koraci su bili zamišljeni da se obave kroz manager aplikaciju. Ali kao što sam napomenuo, manager tim je odustao pa ću vjerovatno ja kroz skoro vrijeme početi raditi na manager aplikaciji, a za sada slijedite ove gore opisane korake.

I eto, nadam se da ćete biti zadovoljni :)
Tracer

Program + source (C++ Builder 2010)
http://www.box.net/shared/v7nuxuxgre" onclick="window.open(this.href);return false;

Denis
Sajentist on djuti!

Post by Denis » Mon May 24, 2010 7:37 pm

Rad je za svaku pohvalu! Rado bih napisao na DB portalu nešto o tome, nažalost nemam vremena trenutno. Ako želiš i imaš vremena, možeš sam napisat neki tekst (npr. članak o tome kako je tekao razvoj, najbolje je kad sam voditelj developmenta piše o tome), pa ga ja vrlo rado zalijepim na portal :)

Tracer

Post by Tracer » Mon May 24, 2010 9:51 pm

Može ;) Sutra tokom dana budem ti poslao na pm.

Post Reply