Tangencijalni četverokut

Sve vezano u matematiku & fiziku koja zaluta u vaš projekt.
Post Reply
Denis
Sajentist on djuti!
Smallest prime number bigger than 20: 23

Tangencijalni četverokut

Post by Denis » Mon Sep 14, 2009 9:09 am

Evo ovak, zapeo sam na zadatku. Zapravo, radi se o primjeru iz knjige, ali pošto nam je škola otela knjige od prošle godine (a mi kasnimo s gradivom), ne znam ovo riješit.
Zadatak glasi:
Oko kružnice promjera 15cm opisan je jednakokračni trapez. Ako je b = 17cm, kolike su duljine osnovica trapeza?
2r = 15 cm
b = 17cm

Išao sam po pravilu za tangencijalni četverokut, gdje je a+c = b+d. Pa sam dobio:
a+c = 2b
a+c = 17
a+c = 34 cm

I sad ne znam dalje. Zna netko dalje?

Luka

Re: Tangencijalni četverokut

Post by Luka » Mon Sep 14, 2009 1:47 pm

Uf, izmučio me ovaj :D

Napravio sam skicu, uglavnom nacrtaj trokut na jednom od krajeva trapeza (povuci visinu iz točke C, pa ono što dobiješ...)

U tom trokutu sada znaš lijevu katetu (2*r = 15), hiptenuzu (b = 17) i dojnju katetu (neznaš, ali znaš da je jednaka (a-c) / 2).

Pitagorinim poučkom utvrđuješ kako je a - c = 8.

I sad imaš 2 jednadžbe sa 2 nepoznanice (ovu i onu koju si napisao), kad ih zbrojiš/oduzmeš/štogod, dobivaš a i c.

btw, što ne bi sada trebali raditi kompleksne brojeve? ili je ovo neko ponavljanje?
  • You know your project is in trouble when..
    ...when you wonder if you could optimize your fps counter function in order to gain extra fps...
    ...and you double your fps doing so.

Denis
Sajentist on djuti!

Re: Tangencijalni četverokut

Post by Denis » Mon Sep 14, 2009 7:27 pm

To ti je sposobnost naše profesorice da kasni s gradivom, pa sad brzinski krpamo -_-
Thx za riješenju, proučiti ću ga sutra ujutro, sad sam tek došao iz škole pa mi je mozak u leru.

Post Reply