[Uvod u programiranje] - Nejasnoce, pitanja, komentari

Sadržaji namijenjeni potpunim početnicima u svijetu programiranja i/ili razvoja igara.
Danijel Korent
Romulanski špijun na Zemlji
Smallest prime number bigger than 20: 23

[Uvod u programiranje] - Nejasnoce, pitanja, komentari

Post by Danijel Korent » Tue Feb 16, 2010 12:17 pm

Ovo je topic za komentiranje tema u topicu " [TUT] Uvod u programiranje"

Buduci da praniram staviti jos tema gore, i naknadno dodavati ako budem jos sta pisao, najbolje da se komentari i pitanja stave u ovaj poseban topic da onaj ostane pregledan. :)
a.k.a. Koki

SupermanRAA

Re: [Uvod u programiranje] - Nejasnoce, pitanja, komentari

Post by SupermanRAA » Tue Feb 16, 2010 2:29 pm

prilicno koristan text o cpu .. svidja mi se
:tup:
http://senselesspoet.blog.hr/ -> malo moe poezije :D

ReiKo

Post by ReiKo » Tue Feb 16, 2010 2:58 pm

Jako dobar tekst.

Mene zanima samo jedna stvar:

Naveo si da su AMD-ovi i Intelovi CPU-i izgrađeni oko x86 arhitekture. X86 = 32bita, što je sa novijim procesorima? Možda si trebao navesti da su oni izrađeni oko x64 arhitekture jer su 64bitni? Ili griješim?

Eto biti će sigurno još pitanja kako budem čitao, thanks! :)

bytespiller
DB Contest Winner '09

Post by bytespiller » Tue Feb 16, 2010 5:30 pm

ReiKo wrote:Jako dobar tekst.

Mene zanima samo jedna stvar:

Naveo si da su AMD-ovi i Intelovi CPU-i izgrađeni oko x86 arhitekture. X86 = 32bita, što je sa novijim procesorima? Možda si trebao navesti da su oni izrađeni oko x64 arhitekture jer su 64bitni? Ili griješim?

Eto biti će sigurno još pitanja kako budem čitao, thanks! :)
Wikipedia wrote:The term x86-64 is the original naming of a 64-bit extension to the x86 instruction set specified by Advanced Micro Devices (AMD) and implemented by AMD, Intel, VIA, and others. It extends the virtual and physical address spaces, doubles the width of the integer registers from 32 to 64 bits, increases the number of integer registers, and provides other enhancements. It is fully backwards compatible with 32-bit code without any performance loss. The generic term x86-64 is sometimes shortened to x64 as another vendor-neutral term for x86-64 processors from any company.
Kraće rečeno: x64 je i dalje iz(g)rađen oko x86 arhitekture, x64 je samo zgodni naziv/kratica koji je dobio jer je 64 bitan.
(inače nisam još pročitao Kokijev tekst jer idem po redu od vrha foruma :) )

ReiKo

Post by ReiKo » Tue Feb 16, 2010 5:35 pm

Mislim da si ovdje malo falio:
koki007 wrote: MUL registar, podatak - mnozi broj iz registra i podatak, te sprema rezulatat u registar1
SUB registar1, registar2, podatak - uduzima registar2 sa podatkom i sprema rezultat u registar1
JP registar, adresa - ako registar sadrzi pozitivan broj skoci na adresu "adresa"
Dakle MUL registar, podatak

Mislim da bi ovo prema tvojem objašnjenu trebalo biti: "MUL registar1, podatak

I nije mi jasno kako ovaj SUB radi, kako oduzima regstar 2 sa podatkom i sprema rezultat u registar 1? Dakle, sve što je odmah nakon SUB u to se sprema kranji rezultat ili? Mislim, poredak nakon instrukcije mora nešto značiti jel tako?

Hvala i samo tako naprijed :tup:

Danijel Korent

Post by Danijel Korent » Tue Feb 16, 2010 9:45 pm

ReiKo wrote:Naveo si da su AMD-ovi i Intelovi CPU-i izgrađeni oko x86 arhitekture. X86 = 32bita, što je sa novijim procesorima? Možda si trebao navesti da su oni izrađeni oko x64 arhitekture jer su 64bitni? Ili griješim?

Pa to je sad jedna tema za sebe, nisam htio komplicirati buduci da je to tut za potpune pocetnike.

Cijela ta tema je malo zbunjujuca i ni sam nisam siguran koja su bas sluzbena imena. x86 oznacava cijelu porodicu/familija procesora. Pocevsi od prvog 16 bitnog 8086 (x86-16) koji je zacetnik x86 arhitekture, pa dalje 80186, 80286 do 80386 (IA-32, i386, x86-32) kod kojeg se dogada prvo vece prosirenje x86 arhitekture, te je on prvi 32-bitni procesor iz x86 familije, pa dalje na 80486, 80586 (Pemtium I), 80686(Pemtium II, AMD K6), "80786" (Pemtium 4, AMD K7 Athlon/Duron), do "80886" (x86-64, AMD64, INTEL64, x64) (AMD K8 - Athol 64 ) koji opet donosi vece prosirenje x86 arhitekture te je prvi 64 bitni procesor iz x86 familije.

Moze se vidjeti da je svim procesorima do 486 ime bilo na foru 80x86, dalje su uzeli drugcija imena jer nisu mogli registirati brojeve kao trademark, ali ta 80x86 shema se ostala koristiti sluzbeno ili nesluzbeno, cini mi se da je 686 zadnje sto sto sam vidio iz sluzbenih izvora, proizvodaca procesora, + neke linux distrubucije znaju uz i386 imati i i686 distribucije. Od tuda ta shema sa x86.
koki007 wrote: MUL registar, podatak - mnozi broj iz registra i podatak, te sprema rezulatat u registar1
SUB registar1, registar2, podatak - uduzima registar2 sa podatkom i sprema rezultat u registar1
JP registar, adresa - ako registar sadrzi pozitivan broj skoci na adresu "adresa"
Dakle MUL registar, podatak

Mislim da bi ovo prema tvojem objašnjenu trebalo biti: "MUL registar1, podatak
Ovaj 1 i 2 kod registara u SUB instrukciji sam dodao samo zbog objasnjenja, da se vidi na koji mislim. Kad pise registar, registar1, registar2 misli se na bilo koji dostupan registar. Vidim sad da je malo nejasno napisano i da sam kod objasnjenja stavio 1 a kod naredbe ne, moja greska, budem ispravio!
I nije mi jasno kako ovaj SUB radi, kako oduzima regstar 2 sa podatkom i sprema rezultat u registar 1? Dakle, sve što je odmah nakon SUB u to se sprema kranji rezultat ili? Mislim, poredak nakon instrukcije mora nešto značiti jel tako?
Ne nema veze nikakav poredak nakon instrukcije, radi samo ono sto pise u objasnjenu.

Recimo da imas CPU-u sa registrima A i B. U A se nalazi broj 3, a u B se nalazi broj 10. I recimo da napises ovu naredbu:

SUB A, B, 4

Ovaj registar B ce oduzeti sa podatkom - broj 4, buduci da je u reg B broj 10 znaci da izvrsava 10 - 4, te rezultat sprema u registar A, znaci sada je u registru A vrijednost 6. Sto se izvrsava prije ili poslije nije vazno za ovu naredbu.

Nemoj te naredbe previse doslovno uzimati jer sam ih izmislio za potrebe ovog tuta, pogotovo ovu SUB, mislim da se nigdje tako ne moze koristiti, ovdje sam dva registra stavio samo zato da mogu program strpati u 3 reda i koristiti samo 3 naredbe :D

Obicno se ovako koristi: MUL A, neki_broj - gdje vrijednost u registru umanji za taj broj.

A = 10
MUL A, 4
A = 6
Last edited by Danijel Korent on Wed Feb 17, 2010 12:23 pm, edited 4 times in total.
a.k.a. Koki

ReiKo

Post by ReiKo » Wed Feb 17, 2010 11:34 am

Aj, sad je nešto jasnije. Hvala :)

Iako ti moram priznati da je ovo hard-nut u vezi procesora (za skužiti jel) :)

Premda znam kako to u suštini radi sve... ipak neznam :D

Samo tako nastavi! Jedva čekam daljnje iteracije teksta (vodiča).

Danijel Korent

Post by Danijel Korent » Wed Feb 17, 2010 9:29 pm

ReiKo wrote:Iako ti moram priznati da je ovo hard-nut u vezi procesora (za skužiti jel) :)

Da, taj dio je najgori za skuziti, i najgori za pokusat objasniti, pogotovo cistim tekstom, mislim da bi se sa vizualnim sadrzajem puno lakse objasnilo, al to mi nazalost nije jaca strana..
Hvala! :)
a.k.a. Koki

ReiKo

Post by ReiKo » Fri Feb 19, 2010 12:37 pm

koki007 wrote:
ReiKo wrote:Iako ti moram priznati da je ovo hard-nut u vezi procesora (za skužiti jel) :)

Da, taj dio je najgori za skuziti, i najgori za pokusat objasniti, pogotovo cistim tekstom, mislim da bi se sa vizualnim sadrzajem puno lakse objasnilo, al to mi nazalost nije jaca strana..
Hvala! :)

Ako imaš webcam ili digitalni fotoaparat (sa mogućnosti snimanja video zapisa) ili kameru - možeš i vizualno predočiti ;)

ReiKo

Post by ReiKo » Fri Feb 19, 2010 8:11 pm

Napisao si ovo: "No kad vidim kakve su se sve igre vrtile na komodorcu od 1 MHz i 64kb radne memorije ne mogu pobjec od osjecaja da smo se mozda i malo previse opustili."

Nisam skuzio zasto mislis da smo se "opustili", nije mi jasna veza sa komodorcem tu. Hvala :)

Post Reply