XNA - how to start

DirectX & XNA, OpenGL...
Danijel Korent
Romulanski špijun na Zemlji
Smallest prime number bigger than 20: 23

XNA - how to start

Post by Danijel Korent » Thu Mar 18, 2010 9:41 am

Evo odlucio sam danas ( tocnije pred 3 min :zubo: ) malo se igrati sa XNA. E sad sto mi sve treba za takvu pustolovinu. Pogledao sam o njemu na wiki stranici i nasao neke pojmove:

XNA Framework - sami framework za razvijenje, ocito required
XNA Build - nekakvi managment alat za multimedialni sadrzaj igre
XNA Game Studio Express - besplatni IDE za XNA framework

Instalirat cu si naravno framework, i taj njihov IDE ( slobodno javite ako ima neki bolji)

EDIT: sto se trebam registrirati u taj neki microsoftov community da bi uopce mogao skinuti to?

E sad, koji je najkvalitetniji tutorial koji bi mi vi preporucili?
a.k.a. Koki

Luka

Re: XNA - how to start

Post by Luka » Thu Mar 18, 2010 10:47 am

Uh, ustvari, puno je jednostavnija situacija. Sve što ti treba je Microsoft Visual C# Express (ako ćeš u C#u raditi, a to je veoma preporučljivo), i XNA Game Studio Express (ili samo XNA) - pod tim nazivom ćeš dobiti sve što ti je potrebno za rad s XNAom (framework i integraciju par alata u C# IDE)
  • You know your project is in trouble when..
    ...when you wonder if you could optimize your fps counter function in order to gain extra fps...
    ...and you double your fps doing so.

Danijel Korent

Post by Danijel Korent » Thu Mar 18, 2010 10:52 am

Luka wrote: i XNA Game Studio Express (ili samo XNA)
sta ovo "samo XNA" znaci, skracenica ili samo XNA (framework)?

Kad probam instalirati XNA Game Studio Express zahtjeva mi da instaliram Microsoft Visual C# 2005 Express, a ja vec imam instaliranu ver. 2008. Jel ima koja verzija XNA Studia za tu ver. 2008. ili sad moram ici instalirati jos i stari IDE?
a.k.a. Koki

Luka

Post by Luka » Thu Mar 18, 2010 10:59 am

Skraćenica :D

Ako nađeš download pod nazivom "XNA", to je ustvari "XNA GSE" koji tebi treba. (skužit ćeš po download sizeu da se ne radi o redistu)

Mislim da ima za 2008, koju verziju XNAa skidaš? Probaj s najnovijom koja postoji...
    ...when you wonder if you could optimize your fps counter function in order to gain extra fps...

Danijel Korent

Post by Danijel Korent » Thu Mar 18, 2010 11:04 am

Skinuo sam Microsoft XNA Game Studio Express 1.0 Refresh i to je koliko vidim jedina verzija expressa O.o

Na koje ti verzije mislis, mozda na one non-express verzije, Microsoft XNA Game Studio 2, 3, 3.1?
I one su free? Jer ja sam dobio dojam da trebas biti clan onog njihovog kluba ( za samo 99$ naravno )

EDIT: kad malo bolje pogledam mozda se ta pretplata odnosi samo za razvijanje igara za Xbox O.o
a.k.a. Koki

Luka

Post by Luka » Thu Mar 18, 2010 3:12 pm

Može biti da su novi naziv uveli u kasnijim verzijama... ali to je sve ista stvar. Dakle, skidaj XNA 3.1!

Što se tiče Xboxa, moraš biti član kluba da bi razvijao u bilo kojoj verziji XNAa (tj. da bi prebacio binary na Xbox, i/ili ponudio (neznam može li se možda i prodavati) ostalim članovima Xbox Livea)

Denis
Sajentist on djuti!

Post by Denis » Thu Mar 18, 2010 9:39 pm

Entry point za XNA: http://creators.xna.com/en-GB/" onclick="window.open(this.href);return false;

Za razvijanju u najnovijem stable buildu ti treba Visual C# Express 2008, te XNA Game Studio 3.1. Možeš i XNA 3.0, jer 3.1 donosi samo avatar funkcije. Ali ako skineš 3.1, možeš raditi za 3.0 bez problema.

Znači ako već imaš VSC# 2008, onda samo skineš ovo:
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en" onclick="window.open(this.href);return false;
I to je to što se tiče downloada. Otvoriš Visual C# Express 2008, New Project -> XNA Game for Windows i to je to. Kreneš programirati :)

Ove express verzije i to, to je staro... jako staro. To su početci XNA, koje zaobilazi ako je moguće :) (a moguće je)

Danijel Korent

Post by Danijel Korent » Thu Mar 18, 2010 10:09 pm

Oke, tnx na odgovorima!! Skinuo 3.1 verziju pa cu se igrat malo!
a.k.a. Koki

Danijel Korent

Post by Danijel Korent » Sun Mar 21, 2010 11:21 am

Nitko nije spomenuo nikakve tutorijale, iz cega ste vi ucili XNA? Random tutoriala nadenih na netu ili mozda imate sta konkretno za preporuciti?
a.k.a. Koki

Denis
Sajentist on djuti!

Post by Denis » Sun Mar 21, 2010 11:48 am

koki007 wrote:Nitko nije spomenuo nikakve tutorijale, iz cega ste vi ucili XNA? Random tutoriala nadenih na netu ili mozda imate sta konkretno za preporuciti?
MSDN u mom slučaju. Išao sam teškim putem -_-
Sto se tiče XNA tutoriala, biti će ih na DoubleBufferu jednom prilikom kad budem imao vremena. Možda čak sa serijom tutoriala počnem od 1.4. ;)

Post Reply